Tony Stark – náš akční hrdina – Jack Russell teriér

Předán do nového domova: srpen 2019

Něžný, mazlivý, ale z počátku nejistý Tony toho má za sebou asi opravdu hodně a příliš pěkného ho v životě nepotkalo. Je to hodný pejsek, ale má strach z cizích lidí a nějaký čas vždy hledá důvěru. Tony bez problémů zvládá venčení, chůzi na vodítku, má základy povelů a reaguje hezky na zavolání. Miluje pohyb, aportování, kousání klacíků a dobrou baštu, asi jako každý ruslík :-). Pokud člověka již trochu zná (to trvá minimálně několik dní!), rád spolupracuje, je vnímavý, baví ho nové výzvy a potřeba nad úkolem přemýšlet.

Měli jsme šanci Toníčka poznat a je to někdy zmatený pejsek, který se bojí manipulace od cizích lidí. Jindy má zase dobrý den a skoro byste na mě nepoznali, že v životě zažil něco ošklivého. V základě nemá s lidmi problém - nechat se lehce podrbat, ale nějaké mazlení, zvedání, stříhání, koupání, česání, či úprava obojku, to není nic pro něj. Možná to ani nikdy v životě nezažil, tak prostě není zvyklý a bojí se, co ho čeká. Ze strachu může být i nebezpečný a je třeba tyto úkony dělat s náhubkem! Stejné pravidlo platí také pro návštěvu veterinární lékaře. Nejspíše to u podobných úkonů bude nutné doživotně.

KE KOMU SE HODÍ

Tony potřebuje určitě teplo domova, tedy byt anebo bydlet v domečku. Hodí se do trpělivé rodiny, kde není moc chaos, lidí a určitě bez dětí. Ideálně k člověku, který má zkušenost s pejsky a zvládne s Tonym pracovat pomalu, opatrně a čistě pozitivně. S fenami i jinými psy vychází velmi dobře. K fenečkám je galantní a je ochotný jim přenechat i pamlsky :-). Hodná fenečka by pro něj byla vhodný průvodcem, která by mu ukázala fungování v nové rodině a mohl by jí důvěřovat v počátcích, kdy bude mít strach ze změny prostředí a nových lidí. Vhodné by bylo také, aby mohl nový majitel Tonyho nějaký čas navštěvovat v útulku a jeli spolu domů až se budou trochu znát. Pro přepravu Tonyho do nové rodiny bude bezpečná přepravka, jelikož se bojí manipulace od cizích lidí, mohl by být jinak ze strachu nebezpečný.

HISTORIE

Co jen mohl provést, že ho někdo tak moc zanedbával a pak nemocného odhodil u útulku? Asi nic, jen měl smůlu, že se jeho majiteli stali nezodpovědní lidé bez kousku citu v těle. Byl šílené hladový, vyhublý, měl přerostlé drápy jako orel a zanedbanou srst, stará zranění na uchu a někdo ho nacpal do malé přepravky a nechal u vrat útulku.
Podařilo se nám najít úplně původního majitele, který ho však před lety někomu daroval a nepamatoval si komu. Bohužel o něm tedy nevíme nic bližšího, jen věk a to, že na zodpovědné majitele opravdu štěstí neměl. Snad tedy toto prokletí zrušíme a podaří se nám pro Tonyho najít dokonalý domov.

DIAGNÓZA

Tonyho jsme klasicky odčervili, naočkovali, ošetřili a ostříhali drápy. Pan veterinář udělal všemožné testy k ověření jeho kondice, jelikož měl horší kvalitu srsti a různé ranky, ze kterých hodně krvácel. Dle výsledků dermatohistopatologie odpovídá nález diagnóze granulomatózní vaskulitidě, ischemické dermatóze, což je onemocnění časté u JRT. Naštěstí je Tony už v pořádku, nabral na síle a je mu už dobře, je vitální a fit. Aktuálně u něj tedy není třeba žádná terapie či léčba. V případě navrácení potíží by dostával imunomodulační léky, ale vypadá to, že při správné stravě, psychické pohodě a spokojenosti problém ustoupil a není předpoklad, že by se měl vrátit.