Upovídaný Matěj ♥ merle australský ovčák x

Předán do nového domova: 11.1.

Matýsek odjel k báječným zkušeným páníčkům a ke skvělé psí kamarádce k domku se zahradou.

Matěj je jeden z čtyř merle pejsků, nejspíše brášků, kterým hledáme nové domovy. Alba ostatních najdete zde a také na našem FB:

Eda: www.utulektabor.cz/116f/
Česťa: www.utulektabor.cz/117f/
Ota: www.utulektabor.cz/118f/

Matěj je éro, trdlo, veselý, hlučný a energický kluk. Od počátku byl nejvíce komunikativní, nezávislý a neměl tolik strachu z lidí. Rychle se otevřel, přizpůsobil a dělá nejrychlejší pokroky. Rád spolupracuje, rychle se seznámí s někým novým – obzvláště, když se seznamování propojí s pamlsky. Samozřejmě se na něj musí pomalu, pozitivně a chce to trochu více zkušeností než při práci se štěnětem. Po rozkoukání se nechá i rád pohladit nebo dá pacičku.

Jako všichni kluci ze čtveřice je to pejsek, který nebyl socializovaný, vychovávaný ani nijak cvičený (více je uvedeno níže). Proto potřebuje majitele, kteří s ním budou chtít pracovat a trénovat. Nadšeně se učí všemu novému a potřebuje to ke štěstí – je to pes pracovní, ne gaučový povaleč.

Trénuje chůzi na vodítku, základní povely a poznává svět. Hodně věcí je pro něj nových a často neznámé podněty vyštěkává. Obecně je každá situace provázená jeho komentářem. Nedáváš ňámku - HAF, stojíš - HAF, sedíš - HAF, blbě čumíš - HAF. Prostě je to s ním samé haf, haf :-). Pracujeme lehce na odbourání, ale je to náročnější vzhledem k budování sebevědomí, poslušnosti a bude to nějaký čas trvat. Když zavětří nějakou lumpárnu - podivnou manipulaci, práci s vodítkem či cokoliv, co nezná, hned zpozorní a jeho haf je slyšet více a rychleji. Je dobře motivovatelný pamlsky – cesta k jeho srdci, oddanosti i poslušnosti vede přes pamlsky a pozitivní přístup.

Majitele pro Matěje hledáme již zkušenější – určitě to není vhodný první pes. Ale na druhou stranu je to pes učenlivý, toužící po spolupráci a pokud by s ním majitel chodil na výcvik, půjde jim to hodně rychle. Pod vedením profíka by nemusel být majitel tak zkušený člověk, ale sám by si na něj začátečník neměl troufat.

Vzhledem ke štěkotu a návyku na život venku ho doporučujeme do domu se zabezpečenou zahradou, kde se bude vše i lépe trénovat. Možnost adopce do bytu by určitě byla, ale je třeba počítat s tím, že nemá hygienické návyky, válčí s vodítkem a je to hlučný kluk – majitel by to měl tedy výrazně náročnější.

Může i do větší rodiny, když se seznámí, je to společenský kluk. Nedoporučujeme ho ke starším lidem, kteří by ně něj neměli dost sil a energie. Ani k malým dětem, na které není zvyklý a neuměl by na ně brát ohledy.

Je zvyklý na život s jinými psy i samci, a i v útulku se chová k jiným pejskům dobře. Může tedy do adopce k jinému psovi či feně. Jen aby to byl pes, kterému nepoleze na nervy Matějova aktivní a stále akční povaha. Na socializaci by se u něj mělo stále intenzivně pracovat, aby se vztah k jiným psům nenarušil. Na jiná zvířata není zvyklý a netušíme, jak by reagoval třeba na kočky či hlodavce v domácnosti – doporučit to tedy nemůžeme.

V případě zájmu o adopci Matěje volejte prosím přímo slečně Šťastné, která se všemi čtyřmi kluky intenzivně pracuje a bude se starat o konzultace se zájemci - telefon: +420 776 289 797 nebo piště na email utulek@tstabor.cz.

ZDRAVÍ A KONDICE:
Při přijmu byli všichni čtyři plní blech a dredů. Blech jsme se zbavili, stejně jako i jiných parazitů. Dredy ostříhali, kde to šlo, ale srst je stále neudržovaná a pozvolna trénujeme česání, ale není to zatím naší prioritou – to je hlavně zvládnutí vodítka, povelů a vytvoření důvěry.

Matějovi bude do dvou let věku, zoubky nemá v nijak super stavu, což je nejspíše způsobenou nevhodnou stravu v minulosti. Odhad věku nesvedeme lépe, jelikož zoubky nejde dokonale prohlédnout, a i nános nečistot to s odhadem komplikuje. Je to kříženec více plemen, ale vypadá nejvíce jako australský ovčák. Je nyní již očkovaný, ošetřený proti parazitům a označený mikročipem. Podmínkou adopce je kastrace! A určitě u toho doporučujeme i prohlídku a čistění chrupu. Zatím ho nechceme „zrazovat“ operací a nejprve se musí zcela natrénovat manipulace, aby zvládl pooperační péči. Kastraci a čistění zubů si tedy udělá buď nový majitel sám, nebo se časem udělá v útulku. Až to jeho psychický stav a míra spolupráce dovolí. Jednoznačně to však není pes vhodný k další reprodukci, jelikož se jedná o nekontrolovatelně namnožené psy s merle, double-merle genem a navíc z inbrední linie (více v původu).

Prosíme, přečtěte si o této problematice co nejvíce, než budete uvažovat nad adopcí. Všichni bráškové jsou krásní, ale potencionálně mohou mít velké množství nemocí a zdravotních problémů, které s nimi budete muset zvládnout - časově, psychicky i finančně.

HISTORIE:
Na Matějovi byl hodně závislý jeho bráška Eda, ale postupnou prací se závislost odbourala a vyšly na povrch jejich jiné povahy. Tedy je možné adoptovat Edu i Matěje společně, ale není to nutné. V základě se s nimi již pracuje lépe samostatně, jelikož se nepodporují v lumpačení a postupují svým tempem – nemusí jeden čekat na druhého. Eda Matěje zbytečně brzdí a stahuje k bázlivosti. A Edovi občas leze věčně pozitivní Matěj na nervy :-).

Když byli kluci přijatí do útulku, byly to hromádky neštěstí, které sotva snesly pozornost člověka. Jak psi vytažení ze sklepa nebo dvora, kteří poprvé v životě viděli svět, lidi, jiné psy, prostě vše. Bylo na nich vidět, že nechápou vůbec nic, neznají povely ani základy spolupráce mezi člověkem a psem. Byli to zcela plaší, nevychovaní, nesocializovaní a nejistí pejsci.
Ze strachu nebyli nijak moc útoční, spíše čekali, co se bude dít. Při doteku zmrzli jako sochy a bylo jim to velmi nepříjemné. Museli jsme s nimi pracovat velmi pomalu a obezřetně. Těžká minulost s nimi půjde nějaký čas jako tmavý stín, ale časem by se jim mělo podařit jí setřást. Bude záležet na tom, jak s nimi budou noví majitelé pracovat. U Matěje to půjde jistě rychle, není to moc dumavý pejsek, který by se babral v tom, co bylo. Raději kouká do budoucnosti a zajímá se o vše, co může v životě poznat.

PŮVOD:
U všech čtyř pejsků vidíme docela jasnou spojitost a nepolapitelnými přízraky u Tesca, Pixie, letní i podzimní várkou štěňátek. Asi víme, odkud vše začalo, v dané rodině již k množení psů nedochází, ale zvládli jich namnožit opravdu hodně. Docházelo i k tomu, že se rodiče nakrývali s potomky a pak další generace a další. Rodina štěňátka prodávala do okolí a máme táborsko trochu zmořené merle, double merle a sable pejsky, takovými různorodými kříženci – nejspíše tam byla plemena australský ovčák, kolie, sheltie a kdo ví, co dál. U těchto pejsků se domníváme, že je původ také stejný. Proto upozorňujeme zájemce o adopce na riziko double merle kříženců a také inbrední linie!
Je možné, že se od léta někdo zbavuje pejsků, na kterých množil a vydělával, a proto se nám teď dostávají do útulku či se jen někomu vymkla situace z rukou. Nejedná se již o zcela původní zdroj štěňat, kde již bylo zajištěno ukončení množení. Bohužel kam se štěňata v průběhu let prodala, již nevíme a nedovedeme dopátrat, odkud pejskové přesně pocházejí. A těch majitelů může být i více a je to i pravděpodobné vzhledem k jejich množství. Nicméně jsme rádi, že pejskové dostanou šanci na plnohodnotný život a jsou v útulku. Ať již byl jejich osud jakýkoliv, nyní mají naději a jsme za to rádi. Stejně jako za to, že je nemusíme nahánět po lesích jako jejich příbuzné. Jen doufáme, že jich na nás nečeká více a tohle je „poslední várka“.