Dingo – přátelský ovčák i profík hlídač


pohlaví

10 let

64 cm

31.8 kg

žádné

nekastrován

Dingo je pohodový, veselý a přátelský pes. Ve výběhu přiběhne na zavolání a sedni, také zvládá na jedničku. Rád běhá pro aporty, jen už nám je nedonese :-). Je to hafík, který má rád klídek, pohodu a relax - užívá si důchod. Asi byl zvyklý hlídat, za plotem to pěkně umí, ale jinak je to mazel :-). Dingo působí jako profesionální pracant a ochránce. Venku na procházce brání páníčka před hlučnou skupinkou. A je obezřetný, když má někdo velký předmět v ruce - na to je třeba dávat při seznamování pozor. Našeho fotografa i kameramana si pečlivě hlídal, co s těmi velkými přístroji vyvádí :-). Vychází s ženami i muži, ale naučí se rychle bránit toho, koho má rád. Tedy když k Vám přiběhne na procházce rozevlátý kamarád, dost pravděpodobně ho Dingo vyštěká, aby si držel bezpečný odstup.
Na pejsky štěká, jen když je v kotci, ale na procházce, neutrální půdě, s nimi vychází dobře - i se samci. Pokud běhá po dvoře útulku, je na ostatní psy hodný, i když provokují. Po správném seznamování by mohl i do jedné domácnosti k fenečce a možná i hodnému psovi, ale muselo by se to vyzkoušet. Venku na procházce nepozorujeme žádné silné lovecké pudy. Když projde přes kočičí sekci, rozhodně ho to zajímá, ale nereaguje vyloženě nepřátelsky. Spíš je jen zvědavý, ale zvyklý na kočičky není. Umíme si představit, že by se naučil vycházet s kočkami u domu, ale chtělo by to čas. Na soužití uvnitř domu, by to nejspíše nebylo.

Je to pes, o kterého se nejspíše někdo velmi dobře staral. Má nedávno vyčištěné, neobroušené zuby bez jediného kazu či povlaku, krásnou a hustou srsti. K tomu má šedavý čumáček a hubeného tělo. Nicméně jeho váha může souviset již s věkem, je to senior, kterému je odhadem deset a možná i více let.

V útulku jsme válčili i s velmi rozhozeným zažíváním. Je fyzicky v pořádku, bez onemocnění, neinfekční, ale má nejspíše potravinovou alergii a musí dostávat jen vhodné granule, jinak se mu špatné trávení vrací. Sedí mu bez problémů granule Royal Canin Hypo/An allergenic - Veterinary Diet nebo Platinum - Lamb (jehněčí), kterému dáváme. K tomu dostává monoproteinové konzervy - rybí, jehněčí nebo králičí maso je v pořádku. Naopak kuřecí určitě vyvolává problémy a musí se mu vyhnout.

Snažíme se, aby trochu kilo přibral a měl dostatek pohybu, aby mu trénovaly zadní nohy. Naštěstí mu záď nepadá a chodí krásně i ladně, ale vzhledem k plemeni se na to musí dávat pozor. Jelikož je venku v kotci, nožkám se v zimě tolik nedaří, hůř se rozhýbává a je vidět, by potřeboval do tepla. Je také třeba počítat s doživotním podáváním kloubní výživy a také tím, že nemůže pravidelně chodit nějak moc do a ze schodů. Nevyžaduje už dlouhé túry a běžné procházky zvládá bez omezení. Na vodítku ze startu tahá, ale stačí chvilka, pak se unaví a dá se s ním domluvit :-). Ale nejspíše žil spíše na zahradě a je zvyklý na volný pohyb a proběhnutí. Bude tedy moc rád za zahradu, ale musí mít přístup do tepla, ideálně k rodině do domu. V bytě by si Dingo snad i zvykl, ale nebude to hned - z počátku by to bylo asi těžší s hygienou. Navíc tedy není ani nijak voňavý a vzhledem k ročnímu období a pohybu venku, ho nyní nemůžeme vykoupat.

Co se týče cestování není na něj zvyklý, ale vzácně to zvládne. Je třeba mu pomoci do kufru - má problém se odrazit. A také mít kufr zasíťovaný, jinak má tendence přesunout se o řadu dál, na sedačky :-).

Hodí se i ke starším lidem. Co se týče dětí, je to již starý pes a ještě s ochranářskými pudy, proto bychom ho k dětem nedoporučili. Není problém, aby přijela vnoučata na návštěvu, když budou stále pod dozorem, ale na trvalé soužití v jedné domácnosti to není.

Zájemci volejte - 773 791 322 nebo pište utulek@tstabor.cz

https://www.youtube.com/watch?v=BvccdCB1-20

Výška a váha je orientační. Věk je odhadován veterinárním lékařem.


informace o pejskovi

jméno
Dingo
evidenční číslo
90 F
pohlaví
plemeno
německý ovčák
značení
žádné
výška
64 cm
váha
31.8 kg
věk
10 let
kastrace
nekastrován
povaha
přátelský pohodář, který i pohlídá

informace o nálezu zvířete

místo nalezení
Tábor, Chýnovská ulice
datum nalezení
30. 8. 2019