Dingo – přátelský ovčák i profík hlídač

Předán do nového domova: 25.4.2020

Dingo je pohodový, veselý a přátelský pes. Ve výběhu přiběhne na zavolání a sedni také zvládá na jedničku. Rád běhá pro aporty, jen už nám je někdy nedonese, někdy aportuje jako profík. :-) Je to hafík, který má rád klídek, pohodu a relax - užívá si důchod. Asi byl zvyklý hlídat, za plotem to pěkně umí, ale jinak je to mazel. :-) Dingo působí jako profesionální pracant a ochránce.

Na pejsky štěká, jen když je v kotci, ale na procházce, neutrální půdě, s nimi vychází dobře - i se samci. Pokud běhá po dvoře útulku, je na ostatní psy hodný, i když provokují. Po správném seznamování by mohl do jedné domácnosti k fenečce a i k hodnému psovi, ale muselo by se to vyzkoušet. Naše externí socializační psí pracovnice Lesie udělala svou návštěvou Dingovi velkou radost, pookřál, řádil, lumpačil. Je víc než evidentní, jak by mu psí kámoška byla po chuti. :-) Vzhledem k jeho pokročilému věku a stále nižší váze jsme zatím nepřistoupili ke kastraci, psí kamarádka by tedy musela být vykastrovaná.

Venku na procházce nepozorujeme žádné silné lovecké pudy. Když projde přes kočičí sekci, rozhodně ho to zajímá, ale nereaguje vyloženě nepřátelsky. Spíš je jen zvědavý, ale zvyklý na kočičky není. Umíme si představit, že by se naučil vycházet s kočkami u domu, ale chtělo by to čas. Na soužití uvnitř domu by to nejspíše nebylo.

Je to pes, o kterého se nejspíše někdo velmi dobře staral. Má nedávno vyčištěné, neobroušené zuby bez jediného kazu či povlaku, krásnou a hustou srst. K tomu má šedavý čumáček a hubenější tělo. Nicméně jeho váha může souviset již s věkem, je to senior, kterému je odhadem deset a možná i více let.

V útulku jsme válčili i s velmi rozhozeným zažíváním. Je fyzicky v pořádku, bez onemocnění, neinfekční, ale má nejspíše potravinovou alergii a musí dostávat jen vhodné granule, jinak se mu špatné trávení vrací. Sedí mu bez problémů granule Royal Canin Hypo/An allergenic - Veterinary Diet nebo Platinum - Lamb (jehněčí), kterému dáváme. K tomu dostává monoproteinové konzervy - rybí, jehněčí nebo králičí maso je v pořádku. Naopak kuřecí určitě vyvolává problémy a musí se mu vyhnout.

Snažíme se, aby trochu kilo přibral a měl dostatek pohybu, aby mu trénovaly zadní nohy. Naštěstí mu záď nepadá a chodí krásně i ladně, ale vzhledem k plemeni se na to musí dávat pozor. Jelikož je venku v kotci, nožkám se v zimě tolik nedaří, hůř se rozhýbává a je vidět, by potřeboval do tepla. Je také třeba počítat s doživotním podáváním kloubní výživy a také tím, že nemůže pravidelně chodit nějak moc do a ze schodů. Nevyžaduje už dlouhé túry, ale běžné procházky zvládá bez omezení. Na vodítku ze startu tahá, ale stačí chvilka, pak se unaví a dá se s ním domluvit. :-) Ale nejspíše žil spíše na zahradě a je zvyklý na volný pohyb a proběhnutí. Bude tedy moc rád za zahradu, ale musí mít přístup do tepla, ideálně k rodině do domu. V bytě by si Dingo snad i zvykl, ale nebude to hned - z počátku by to bylo asi těžší s hygienou. Navíc tedy není ani nijak voňavý a vzhledem k ročnímu období a pobytu venku, ho nyní nemůžeme vykoupat.

Co se týče cestování není na něj zvyklý, ale vzácně to zvládne. Je třeba mu pomoci do kufru - má problém se odrazit. A také mít kufr zasíťovaný, jinak má tendence přesunout se o řadu dál, na sedačky. :-) Je to přece pohodlnější.

Hodí se i ke starším lidem. Co se týče dětí, je to již starý pes a ještě s ochranářskými pudy, bylo by nutné na jejich soužití dohlížet, minimálně za začátku.

Adopce seniora? Klidné procházky, vděk v očích, mazlení a dobrý skutek nejvyššího řádu. Na druhé straně mince mohou, ale nemusí být vyšší veterinární výdaje na neduhy stáří.
Nadační fond PSÍ NADĚJE myslí na takové situace a podporuje adopce psích seniorů, pomáhá s úhradou vyšších veterinárních nákladů. Konkrétní požadavky a podmínky čerpání pomoci naleznete zde: pesweb.cz/cz/2627.nf-psi-nadeje-podporujeme-adopce-psich-senioru

Zájemci volejte - 773 791 322 nebo pište utulek@tstabor.cz

https://www.youtube.com/watch?v=BvccdCB1-20