Bázlivý Česťa ♥ merle australský ovčák x

Předán do nového domova: 2.2.2020

Česťa je jeden z čtyř merle pejsků, nejspíše brášků, kterým hledáme nové domovy. Alba ostatních najdete zde a také na našem FB:

Matěj: www.utulektabor.cz/115f/
Eda: www.utulektabor.cz/116f/
Ota: www.utulektabor.cz/118f/

Česťa je nejvíce bázlivý pejsek ze všech. Cizí člověk je pro něj zlo, třese se jak osika, zamrzne a nejraději by se propadl do pekla, když na něj kouká někdo neznámý. Ve vztahu k nám je to o trochu lepší. Trénujeme akceptaci přítomnosti, aby nás viděl rád. Dostává pamlsky, které si vzácně bere i z ruky, ale raději si je sní, až když od něj odejdeme. Zatím to u něj není na trénování ničeho složitějšího, chybí mu úplné základy a vnímá lidi velmi negativně.

Když má u sebe brášku Otu schová se mu pod sukni, ale jejich aliance nedělá dobrotu. Ota bráchu chrání a sám se tím velmi stresuje a hůře se s nimi pracuje. Ota je pak ostřejší a Česťa ztratí i ty náznaky zájmu a spolupráce, za které každý den tvrdě bojujeme. Tedy jsou kluci přes noc spolu, ale trénujeme s nimi samostatně a bude lepší, když odejdou do adopce každý zvlášť.

Jako všichni kluci ze čtveřice je to pejsek, který nebyl socializovaný, vychovávaný ani nijak cvičený (více je uvedeno níže). Proto potřebuje majitele, kteří s ním budou chtít pomalu a něžně pracovat a trénovat.

Majitele pro Česťu hledáme pouze schopného kynologa – výcvikáře, který již pracoval s hodně bázlivými pejsky a věděl by, do čeho jde. Nedoporučujeme ho k dětem, ani do velké a hlučné rodiny. Potřebuje velmi klidné prostředí. Mohl by i k aktivním starším lidem, kteří mu zajistí dostatek pohybu a budou s ním pracovat.

Možnost adopce do bytu by u něj asi byla, ale je třeba počítat s tím, že nemá hygienické návyky a nechodí na vodítku – majitel by to měl tedy náročnější už jen proto, že bude těžké třikrát denně dojít ven. Ideální pro něj bude tedy dům se zabezpečenou zahradou, volný pohyb, postupný trénink vodítka i povelů. Ale zase bude zásadní bezpečnost, aby nemohl někam zalézt nebo utéct.

Je zvyklý na život s jinými psy-samci a v útulku se chová k jiným pejskům dobře. Může tedy do adopce ke klidnému a hodnému psovi či feně. Je však třeba počítat s tím, seznamování a zvykaní nebude úplně hned – stejně jako u lidí, bude potřebovat čas. Na socializaci by se u něj mělo stále intenzivně pracovat, aby se vztah k jiným psům nenarušil. Na jiná zvířata není zvyklý a netušíme, jak by reagoval třeba na kočky či hlodavce v domácnosti – doporučit to tedy nemůžeme.

V případě zájmu o adopci Česti volejte prosím přímo slečně Šťastné, která se všemi čtyřmi kluky intenzivně pracuje a bude se starat o konzultace se zájemci - telefon: +420 776 289 797 nebo piště ne email utulek@tstabor.cz.

ZDRAVÍ A KONDICE:
Při příjmu byli všichni plní blech a dredů. Blech jsme se zbavili, stejně jako i jiných parazitů. Dredy ostříhali, kde to šlo, ale srst je stále neudržovaná a zatím to není na trénování nějakého česání. Česťa měl také při příjmu zánět močových cest, který je již úspěšně vyléčený.

Česťovi bude do dvou let věku, zoubky nemá v nijak super stavu, což je nejspíše způsobenou nevhodnou stravu v minulosti. Odhad věku nesvedeme lépe, jelikož zoubky nejde dokonale prohlédnout, a i nános nečistot to s odhadem komplikuje. Je to kříženec více plemen, ale vypadá nejvíce jako australský ovčák. Je nyní již očkovaný, ošetřený proti parazitům a označený mikročipem. Podmínkou adopce je kastrace! A určitě u toho doporučujeme i prohlídku a čistění chrupu. Zatím ho nechceme „zrazovat“ operací a nejprve se musí zcela natrénovat manipulace, aby zvládl pooperační péči. Kastraci a čistění zubů si tedy udělá buď nový majitel sám, nebo se časem udělá v útulku. Až to jeho psychický stav a míra spolupráce dovolí. Jednoznačně to však není pes vhodný k další reprodukci, jelikož se jedná o nekontrolovatelně namnožené psy s merle, double-merle genem a navíc z inbrední linie (více v původu).

Prosíme, přečtěte si o této problematice co nejvíce, než budete uvažovat nad adopcí. Všichni bráškové jsou krásní, ale potencionálně mohou mít velké množství nemocí a zdravotních problémů, které s nimi budete muset zvládnout - časově, psychicky i finančně.

HISTORIE:
Když byli kluci přijatí do útulku, byly to hromádky neštěstí, které sotva snesly pozornost člověka. Jak psi vytažení ze sklepa nebo dvora, kteří poprvé v životě viděli svět, lidi, jiné psy, prostě vše. Bylo na nich vidět, že nechápou vůbec nic, neznají povely ani základy spolupráce mezi člověkem a psem. Byli to zcela plaší, nevychovaní, nesocializovaní a nejistí pejsci.
Ze strachu nebyli nijak moc útoční, spíše čekali, co se bude dít. Při doteku zmrzli jako sochy a bylo jim to velmi nepříjemné. Museli jsme s nimi pracovat velmi pomalu a obezřetně. Těžká minulost s nimi půjde nějaký čas jako tmavý stín, ale časem by se jim mělo podařit jí setřást. Bude záležet na tom, jak s nimi budou noví majitelé pracovat.

PŮVOD:
U všech čtyř pejsků vidíme docela jasnou spojitost a nepolapitelnými přízraky u Tesca, Pixie, letní i podzimní várkou štěňátek. Asi víme, odkud vše začalo, v dané rodině již k množení psů nedochází, ale zvládli jich namnožit opravdu hodně. Docházelo i k tomu, že se rodiče nakrývali s potomky a pak další generace a další. Rodina štěňátka prodávala do okolí a máme táborsko trochu zmořené merle, double merle a sable pejsky, takovými různorodými kříženci – nejspíše tam byla plemena australský ovčák, kolie, sheltie a kdo ví, co dál. U těchto pejsků se domníváme, že je původ také stejný. Proto upozorňujeme zájemce o adopce na riziko double merle kříženců a také inbrední linie!
Je možné, že se od léta někdo zbavuje pejsků, na kterých množil a vydělával, a proto se nám teď dostávají do útulku či se jen někomu vymkla situace z rukou. Nejedná se již o zcela původní zdroj štěňat, kde již bylo zajištěno ukončení množení. Bohužel kam se štěňata v průběhu let prodala, již nevíme a nedovedeme dopátrat, odkud pejskové přesně pocházejí. A těch majitelů může být i více a je to i pravděpodobné vzhledem k jejich množství. Nicméně jsme rádi, že pejskové dostanou šanci na plnohodnotný život a jsou v útulku. Ať již byl jejich osud jakýkoliv, nyní mají naději a jsme za to rádi. Stejně jako za to, že je nemusíme nahánět po lesích jako jejich příbuzné. Jen doufáme, že jich na nás nečeká více a tohle je „poslední várka“.